Jak przygotować poddasze do natrysku pianki PUR?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest obecnie uznawane za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie termoizolacji. Zapewnia doskonałą ochronę termiczną i redukcję strat ciepła. Aby jednak proces aplikacji pianki PUR przebiegł sprawnie i efektywnie, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie poddasza.                          

Jak odpowiednio przygotować poddasze do natrysku pianki PUR? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak przygotować poddasze przed aplikacją pianki?

Właściwe przygotowanie powierzchni i przestrzeni pozwala uniknąć problemów podczas aplikacji i zapewnia, że pianka będzie działała zgodnie z oczekiwaniami. Jak w takim razie przygotować poddasze do natrysku pianki PUR?

Powszechnie sądzi się, że piankę PUR można skutecznie nanieść na praktycznie każdą powierzchnię, niezależnie od jej stanu. Jednak podczas wykonywania ocieplania poddasza warto zwrócić uwagę nie tylko na przyczepność pianki, ale także na kondycję substancji budowlanej i jej wpływ na dobrostan użytkowników nieruchomości. Stare materiały izolacyjne mogą być zanieczyszczone wilgocią, kurzem lub grzybami. Przed aplikacją nowej izolacji warto je usunąć, a powierzchnie oczyścić.

Piankę aplikujemy na czyste i suche powierzchnie. Jeśli w pomieszczeniu występuje problem wilgoci, przed wykonaniem izolacji należy zlokalizować nieszczelność i ją usunąć. W następnej kolejności trzeba się zająć wilgocią i jej skutkami. Wymaga to nie tylko osuszenia zawilgotniałych murów czy dachu, ale również pozbycia się pleśni i grzybów, które zdążył się namnożyć w wilgotnej substancji budowlanej.

Przygotowanie poddasza nieużytkowego do aplikacji pianki PUR

Choć poddasze nieużytkowe nie pełni funkcji mieszkalnej, nie powinniśmy bagatelizować odpowiedniego przygotowania pomieszczeń do aplikacji pianki PUR. Odpowiednie przygotowanie pozwala maksymalnie wykorzystać zalety izolacji, takie jak eliminacja mostków termicznych czy ochrona przed wilgocią. Wpływa również na przyspieszenie prac, dokładność procesu aplikacji i ochronę przechowywanych na poddaszu przedmiotów.

Dobrą praktyką będzie – w miarę możliwości – opróżnienie poddasza z zalegających tam przedmiotów. To okazja do zrobienia porządków, a zarazem gwarancja zabezpieczenia wartościowych przedmiotów przed działaniem pianki. Aplikowana natryskowo może się osadzać na powierzchniach przedmiotów będących w ocieplanym pomieszczeniu. Opróżnienie poddasza ułatwia również ocenę stanu technicznego konstrukcji, którą należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac.

Zabezpieczenie instalacji

Zabezpieczenie instalacji przed aplikacją pianki poliuretanowej to bardzo ważny etap przygotowań do wykonania izolacji. Pozwala uniknąć potencjalnych uszkodzeń oraz zapewnia trwałość i bezpieczeństwo zarówno izolacji, jak i samych instalacji. Niezależnie od rodzaju instalacji znajdujących się na poddaszu – elektrycznych, wentylacyjnych, wodociągowych czy grzewczych – każda z nich wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed natryskiem pianki.

Nieprawidłowe lub niedbałe zabezpieczenie instalacji może prowadzić do:

  • ich uszkodzenia podczas aplikacji piany,
  • zmniejszenia efektywności działania systemów wentylacyjnych lub grzewczych,
  • konieczności kosztownych napraw w przyszłości.