Jaka grubość pianki PUR na poddasze?

 • Post author:
 • Post category:Blog

Izolacja poddasza pianką poliuretanową jest obecnie uznawana za jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zatrzymanie ciepła w obiekcie i ograniczenie jego nagrzewania się w sezonie letnim. Za możliwość uzyskania komfortu cieplnego przez cały rok odpowiadają właściwości termoizolacyjne samej pianki PUR, jak również jej zdolność do uszczelniania przestrzeni i zapewnienia ciągłej bariery izolacyjnej bez mostków termicznych.

pianka purNiestety nawet najwyższej jakości pianka PUR nie zapewni pożądanego rezultatu, jeśli zostanie nieprawidłowo zaaplikowana. Jednym z czynników determinujących jakość izolacji jest w tym przypadku grubość pianki. Jaka w takim razie powinna być grubość pianki PUR na poddaszu?

Grubość pianki PUR na poddasze

Optymalna grubość pianki PUR na poddasze zależy od wielu czynników, w tym od klimatu, wymagań dotyczących efektywności energetycznej budynku oraz specyfikacji samej pianki. Ogólnie rzecz biorąc, dla większości zastosowań rekomenduje się grubość pianki PUR w zakresie od 10 do 20 centymetrów, przy czym obserwujemy stały wzrost rekomendowanej grubości. Jeszcze w 2017 roku uznawano, że w warunkach naszego klimatu optymalna grubość pianki na poddasze powinna wynosić między 17 a 18 centymetrów. Obecnie specjaliści skłaniają się ku aplikacji jeszcze grubszych warstw wynoszących ok. 20 centymetrów. Prognozuje się również, że wymagania te w przyszłości mogą wzrosnąć, dlatego jeśli budżet inwestycji na to pozwala, już teraz można się pokusić o wykonanie warstwy izolacyjnej o grubości od 24 do 25 centymetrów.

Czynniki determinujące grubość pianki na poddasze

Szacując optymalną grubość warstwy izolacyjnej należy uwzględnić m.in.:

 • kwestie klimatyczne
  W klimatach umiarkowanych, gdzie różnice temperatur nie są ekstremalne, za wystarczającą uznaje się warstwę izolacyjną p grubości 10 do 15 centymetrów. regionach, gdzie panują bardziej ekstremalne warunki pogodowe (bardzo zimne zimy lub gorące lata), konieczne jest zastosowanie grubszej warstwy materiału izolacyjnego. W takich przypadkach grubość pianki nie powinna być niższa niż 20 centymetrów, a zgodnie z aktualnymi rekomendacjami może być jeszcze wyższa.
 • rodzaj konstrukcji
  Nie bez znaczenia dla oszacowania optymalnej grubości materiału izolacyjnego jest rodzaj ocieplanej konstrukcji i technologia, w jakiej została ona wybudowana. W przypadku starych domów konieczne może być zastosowanie grubszych warstw izolatora. Podobnie w przypadku budynków pasywnych lub tych o wysokim standardzie energooszczędności, wymagania dotyczące grubości izolacji mogą być jeszcze większe.
 • przepisy budowlane i rekomendacje producenta pianki
  Przy doborze grubości izolacji nie możemy pominąć lokalnych przepisów budowlanych, ani zaleceń producenta pianki PUR, które mogą mieć wpływ na wymaganą grubość izolacji.

Jaka powinna być grubość pianki na Twoim poddaszu?

Wybór odpowiedniej grubości pianki PUR na poddasze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i warunków danego budynku, a w idealnym przypadku konsultowany z profesjonalistą w dziedzinie izolacji. Indywidualna ocena budynku przez specjalistę uwzględnia wszystkie kluczowe aspekty, takie jak lokalizacja budynku, jego konstrukcja i obecne wymagania izolacyjne. Dzięki takiemu podejściu, właściciele budynków mogą być pewni, że ich inwestycja w izolację jest nie tylko efektywna, ale również dostosowana do unikalnych wymagań ich nieruchomości.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą ocieplania pianką PUR.