Czy piana PUR jest szkodliwa?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Piana PUR jest jednym z cenionych materiałów izolacyjnych. Dzięki licznym właściwościom znajduje zastosowanie w rozmaitych projektach termomodernizacyjnych, jak również w ociepleniach obiektów nowo wznoszonych. Inwestorzy chętnie sięgają po pianę PUR ponieważ jest wysoce skuteczna i doskonale sprawdza się w trudnodostępnych miejscach. Ale za jaką cenę?

Liczne zalety piany PUR wzbudzają wzmożoną czujność inwestorów, którzy coraz bardziej obawiają się szkodliwego wpływu materiału izolacyjnego na zdrowie i życie użytkowników ocieplanych obiektów. Czy słusznie? Czy piana PUR jest szkodliwa?

Szkodliwość pianki poliuretanowej

Piana PUR po utwardzeniu i wywietrzeniu pomieszczeń jest obojętna dla środowiska i całkowicie nieszkodliwa dla człowieka. Nie wydziela zapachu i nie wywołuje alergii, ponadto zabezpiecza konstrukcję przed rozwojem niekorzystnych dla naszego zdrowia i samopoczucia pleśni i grzybów. Skąd zatem obawy o szkodliwość pianki poliuretanowej?

W kontekście bezpieczeństwa piany PUR należy wyraźnie zaznaczyć granicę między jej oddziaływaniem przed utwardzeniem a po utwardzeniu.

Piana PUR podczas aplikacji i utwardzania

Podczas aplikacji i procesu utwardzania pianki PUR mogą być uwalniane pewne substancje chemiczne, takie jak izocyjaniany, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.  Izocyjaniany mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, skóry oraz oczu i są szkodliwe przy bezpośrednim wdychaniu. Z tego powodu zaleca się, aby aplikacja pianki PUR była przeprowadzana przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy używają odpowiednich środków ochrony osobistej (maski, gogle, odzież ochronna) i przestrzegają odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Obraz specjalistów wyposażonych w wyżej wymienione środki ochrony osobistej może nasuwać pewne obawy, co do bezpieczeństwa wykonanej izolacji. To zupełnie naturalne, środki ochrony osobistej są interpretowane przez nasz umysł jako jednoznaczny dowód na to, że w danym miejscu i czasie mamy do czynienia z jakimś zagrożeniem. I rzeczywiście, przebywanie w pomieszczeniu podczas aplikacji izolacji natryskowej bez stosownej ochrony może być szkodliwe. Ale czy jest równie niebezpieczne po utwardzeniu piany PUR?

Piana PUR po utwardzeniu i wywietrzeniu pomieszczenia

Po utwardzeniu pianka PUR nie powinna uwalniać szkodliwych substancji. Uznaje się ją za trwały i bezpieczny materiał izolacyjny, który nie generuje toksycznych oparów, ani nie przyczynia się do złej jakości powietrza w pomieszczeniu.

Z perspektywy środowiska naturalnego, pianka PUR, jak większość materiałów opartych na produktach naftowych, ma pewien wpływ na środowisko, głównie w fazie produkcji. Należy też mieć na uwadze kwestie związane z recyklingiem i utylizacją pianki PUR po jej życiu użytkowym. Niemniej jednak, ze względu na wysoką trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, biologiczne i mechaniczne izolacje z piany PUR są eksploatowane przez wiele lat. W tym czasie piana PUR jest całkowicie obojętna dla środowiska naturalnego